Stop neslušným exekutorům aneb rady, jak se bránit.

27.4.2015

Exekuce je noční můrou mnohých lidí. Pokud vám hrozí návštěva exekutorů, připravte se na ni. Co všechno si soudní exekutoři mohou dovolit k dlužníkům?

Exekutoři musí mít k prokázání svojí činnosti průkaz exekutora a pověřovací listinu, kterou vydává soud a opravňuje tím daného exekutora k vykonání exekuce. V případě, že by nastalo podezření, že se jedná o podvodníka, je nutné hned zavolat policii.

  • Pokud má exekutor podložené důkazy, že se v nemovitostech nachází dlužník, je možné, aby tam vstoupil i bez přítomnosti dlužníka nebo vlastníka nemovitosti a konal svoji práci. V případě pochybení, může exekutora čekat kárné řízení.

  • Exekutor v případě neoprávněného vniknutí do nemovitosti bez přítomnosti dlužníka zodpovídá za všechny škody, které jsou přímé (odvrtání zámku) i nepřímé (nezabezpečení, vykradení bytu).

  • Majetek nemůže být dlužníkovi zabaven, pokud není jeho a jednoznačně se prokáže, že ho kupovala například osoba, která sdílí s dlužníkem nemovitost.

  • V případě, že exekutor zabaví majetek, u kterého nelze jednoznačně určit, komu patří, musí poučit vlastníka věci o právu, že může podat žalobu o vyloučení dané věci z exekučního řízení. To dále postupuje soudu, který řeší vlastnictví a rozhodne na základě podložených informací, komu věc patří.

  • Obecně platí, že exekutor zabaví veškerý majetek, který má určitou hodnotu a není specificky vyloučen (nesmí tedy zabavit věci citové hodnoty nebo obvyklé k užívání, jako je například toaleta či umyvadlo).

 

Exekutor vám například nesmí zabavit majetek, který potřebujete vy nebo vaše rodina každodenně nebo majetek, který potřebujete ke své práci:

  1. běžné oblečení - avšak ne luxusní, vybavení domácnosti jako je postel, lednice nebo třeba pračka

  2. snubní prsteny

  3. zdravotnické potřeby, bez kterých se neobejdete vzhledem k nemoci nebo zdravotnímu handicapu

  4. hotovost ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce

  5. domácí zvíře

Exekutoři naopak mají pravomoc vstoupit do nemovitosti i bez přítomnosti vlastníka, udávat pokyny, aby dlužník nebránil exekuci, danou věc pomocí nálepky exekučně zabaveno zajistit, nebo přímo danou věc rovnou odvézt a umístit do skladu.

 

Radek Hajtol

Stop neslušným exekutorům aneb rady, jak se bránit.